Czy mogłam zatruć się rtęcią?

Dzień dobry, w poniedziałek syn włożył termometr rtęciowy do czajnika z bardzo gorącą wodą, około 80-90 stopni Celsjusza. Termometr pękł i rtęć wylała się do wody. Reszta rtęci wylała się na blat kuchenny. Po kilku godzinach zagotowałam wodę razem z tą rtęcią i zrobiłam sobie herbatę. Prawie cały czas przebywaliśmy w kuchni. Kiedy się zorientowaliśmy co się stało posprzątaliśmy wszystko wg. zaleceń. Do tej pory (piątek) nikt z nas nie miał żadnych dolegliwości. Jedynie ja czuję się dziś źle, jestem osłabiona i mam uczucie „ciężkości” w głowie. Czy jest to spowodowane zatruciem rtęcią, czy raczej całkowicie czymś innym?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

niestety sytuacja, którą Pani opisała mogła doprowadzić do zatrucia oparami rtęci.

Samo rozlanie rtęci z termometru jest niebezpieczne, a dodatkowo rtęć znalazła się w gorącej wodzie, którą Pani spożyła. Na szczęście połknięcie rtęci z termometru nie jest zagrożeniem toksykologicznym, gdyż rtęć nie wchłania się z przewodu pokarmowego i wydalana jest wraz ze stolcem.

Mimo to, objawy, których Pani doświadcza wymagają konsultacji z lekarzem. To on zdecyduje o dalszym postępowaniu w tej sprawie.

Podobne pytania wraz z odpowiedziami można znaleźć pod następującymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-robic-gdy-dziecko-przegryzlo-termometr,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czym-grozi-kontakt-z-rtecia-po-rozbiciu-termometru,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-postepowanie-po-kontakcie-z-rtecia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.