Czy mogło dojść do uszkodzenia płodu podczas USG?
Czy bolesne usg genetyczne może zaszkodzić plodowi? Lekarz wykonywał badnie bardzo nieprofesjonalnie. Dociskal glowice z taka siła że musiałam wstrzymywac oddech z bólu. Męczył dziecko bo nie chciało się przekręcić. To było traumatyczne dla mnie. Czy to mogło zaszkodzic maleństwu?

KOBIETA, 31 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam,
takie postępowanie, choć nieumiejętne i niezbyt profesjonalne na szczęście nie zaszkodzi maleństwu. Dziecko pływające w wodach płodowych jest bezpieczne i chronione przed czynnikami zewnętrznymi, w tym na przykład przed uciskiem w czasie badania USG. Dolegliwości bólowe odczuwane więc były wyłącznie przez Panią.
Na przyszłość warto otwarcie mówić lekarzowi o swoich odczuciach i braku komfortu. Być może ginekolog nie był świadomy, że sprawia Pani ból i przysparza traumy. Powinna go Pani o tym poinformować.
Inne pytania o USG w ciąży pojawiały się w naszym serwisie pod następującymi linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-usg-we-wczesnej-ciazy-moze-zaszkodzic-dziecku, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-usg-w-ciazy-moze-zaszkodzic-dziecku, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/pytanie-odnosnie-ilosci-badan-usg-w-ciazy.