Czy mój ból brzucha ma związek z kręgosłupem?
Witam. Podnosząc ciężki przedmiot pół roku temu, doznałem okropnego bólu brzucha od lewej strony który dotarł aż do połowy uda od zewnętrznej strony (nigdy wcześniej nie skarżyłam się na taki ból brzucha). Tydzień później nie mogłem już wykonywać pracy przez zbyt duży ból, po tygodniowym odpoczynku przestało boleć. Ból brzucha często pojawia się od momentu gdy podnoszę coś ciężkiego i trwa około tygodnia dwóch z momentami gdzie boli bardziej lub mniej (być może nie zauważam że podnoszę coś ciężkiego ale czasem wydaje mi się że, w różnych miejscach boli mnie brzuch mimo braku wysiłku). Przy tym często boli mnie kręgosłup lecz nie tak często jak brzuch. Aktualnie gdy przyciskam różne części brzucha w celu sprawdzenia gdzie właściwie mnie boli (też jest to trudne do ustalenia gdyż boli w różnych miejscach) największy ból jest w prawej dolnej części brzucha, następnie pod żebrami, i w okolicy pępka, często pojawia się też z lewej górnej strony. Z badania USG nie wyszło nic konkretnego, badania krwi i moczu w normie, RTG wykazało nieznacznie obniżoną wysokość szpary międzytrzonowej L5/S1. Czy ból brzucha może być związany z urazem kręgosłupa, czy ma on raczej z jelitami?

MĘŻCZYZNA, 22 LAT ponad rok temu
Co się dzieje gdy zjadamy posiłek?
Czy wiesz co się dzieje w twoim organizmie, kiedy zjesz jakiś posiłek? Czy wiesz, dlaczego pojawiają się zaburzenia w układzie pokarmowym? Obejrzyj nasz film i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta.
Szanowny Panie,
interpretacja badania obrazowego na podstawie samego opisu, bez konsultacji lekarskiej, nie ma żadnej wartości diagnostycznej i nie powinna być praktykowana. Poniżej wyjaśnię dlaczego. Kręgosłup jest skomplikowaną strukturą o złożonej biomechanice. Źródło bólu w kręgosłupie może mieć miejsce m.in. w ucisku nerwu/-ów rdzeniowych, zmianach zwyrodnieniowych krążków międzykręgowych (potocznie zwanymi dyskami), stenozie kanału kręgowego (tj. zwężeniu światła kanału kręgowego), patologiach w obrębie stawów międzykręgowych, niestabilności kręgosłupa, zmianach o charakterze neuralgicznym, złamaniach czy zmianach zwyrodnieniowych w obrębie samych kręgów. Badania obrazowe kręgosłupa (RTG, TK, MRI) są badaniami dodatkowymi - zlecanymi przez lekarza (wyjątkowo komercyjnie możliwe jest w Polsce wykonanie rezonansu bez kontrastu, ponieważ jest to badanie, które nie naraża pacjenta na promieniowanie jonizujące). Badania te mają na celu ułatwić lekarzowi znalezienie przyczyny dolegliwości. Należy jednak pamiętać, że często w obrębie kręgosłupa występuje więcej niż jedno źródło bólu. Mając pełną wiedzę dotyczącą wywiadu chorobowego, chorób współistniejących oraz wyników badania lekarskiego (przedmiotowego) lekarz dokonuje syntezy wiedzy w oparciu o wszystkie dane. Nawet jeżeli wydaje się pacjentowi, że podczas kilkunastominutowej konsultacji lekarz jedynie zadał kilka pytań i obejrzał płytkę, w rzeczywistości cała praca polega na analitycznym myśleniu - na tyle skomplikowanym, że dotychczas nikt nie wynalazł sztucznej inteligencji, która byłaby w stanie na podstawie samego badania MRI zakwalifikować Pacjenta do odpowiedniego leczenia. Sposób leczenia jest oparty o określone wytyczne, często jednak złożoność problemu wymaga nie tylko wiedzy ale również doświadczenia. Ważne jest aby Nie zalecam więc prób konsultowania wyników badań obrazowych za pomocą jakiegokolwiek portalu internetowego. Do tego konieczna jest indywidualna konsultacja. Pozdrawiam Jakub Wiśniewski