Czy moja waga jest prawidłowa? Czy powinnam się odchudzać?

Mam 11 lat, 143 cm wzrostu i ważę 45 kg. Obliczyłam swoje BMI i wszystko wyszło dobrze, ale i tak mam wielki brzuch, od dwóch tygodni zapisałam się na kajaki do miejskiego ośrodka kultury. W zimę ćwiczymy na siłowni i chodzę do klasy sportowej o profilu pływania. Wcześniej nie próbowałam się odchudzać. W mojej rodzinie tylko u babci i nieżyjącego dziadka wystąpiła otyłość. Nie byłam z tym u lekarza. Mój jadłospis na dzień powszedni: I śniadanie - kanapka z pomidorem, obiad - zupa, podwieczorek - jakiś owoc, kolacja - najczęściej jajecznica. Weekend taki sam, nie choruję na choroby przewlekłe.
11 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie
Twoja masa ciała jest jak najbardziej prawidłowa i zdecydowanie nie powinnaś się odchudzać. Mogłoby Ci to tylko zaszkodzić. Twój organizm rozwija się i potrzebuje większej dawki składników odżywczych, a nie ich ograniczania.
Jedz częściej posiłki w regularnych odstępach, najlepiej 5 razy dziennie, co usprawni metabolizm. Możesz zjeść kolację, ale na 2-3 godziny przed snem. Odżywiaj się zdrowo, unikając słodyczy i innych ,,bomb kalorycznych''. Bądź aktywna fizycznie.
Twoje śniadanie powinno być wartościowe i dostarczać dużo energii. Może to być musli z owocami i jogurtem, omlet z warzywami i pieczywem lub kanapki z pieczywa razowego z dodatkiem chudego sera lub wędliny i dużej ilości warzyw.
Oprócz wody mineralnej możesz pić herbaty ziołowe i owocowe, które usprawniają trawienie i dostarczają cennych przeciwutleniaczy.