Czy moje kolejne dziecko również będzie narażone na białaczkę limfoblastyczną typu T?

1.5 miesiąca temu pochowałam swojego 17-miesięcznego synka. Przegrał walkę z białaczką limfoblastyczną typu T. Czy moje następne dzieci są narażone na tę chorobę?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie,

Białaczka nie jest chorobą dziedziczną. Nie jest możliwe przekazywanie jej w genach np. z rodzica na dziecko. Z tego względu także w przypadku choroby jednego z dzieci nie istnieje podwyższone ryzyko zachorowania na tę chorobę wśród rodzeństwa, przynajmniej pod kątem dziedzicznym, bo w przypadku powstawania białaczki większe znaczenie mają np. czynniki środowiskowe - jak np. narażenie na czynniki sprzyjające powstaniu nowotworów. Więcej na temat przyczyn powstawania białaczek - w artykule: http://portal.abczdrowie.pl/dlaczego-powstaje-bialaczka

Bardzo współczuję Pani z powodu śmierci dziecka.

Pozdrawiam serdecznie