Czy moje leczenie ortodontyczne faktycznie przebiega prawidłowo?

Dzień dobry, w styczniu 2020 minie 4 lata, odkąd noszę aparat. Od listopada ubiegłego roku zaczęłam niepokoić się o przebieg leczenia. W okolicach 3 roku od rozpoczęcia leczenia, zęby wyglądały dobrze, ale jeszcze wg ortodonty, były potrzebne kolejne zabiegi - Ok, to rozumiem. Natomiast od listopada kolejno: na dolnym łuku „zrobiła się” fala, czyli zęby są wyżej po jednej stronie j jest to wyraźnie widoczne (a wczesniej tego nie było). Po zwróceniu uwagi ortodoncie, nosiłam wyciągi, które miały to wyprostować. Nic to nie dało i na kolejnej wizycie zostały przeklejone zamki. Efekt był zauważalny, jednak niewystarczający. W międzyczasie , jeden z zębów na dole (2) przekrzywił się do tylu, oprócz tego nadal nie byłam zadowolona z położenia jedynki (co ortodonta próbował naprawiać od dwóch wizyt). Kolejna wizyta - ortodontka dogięła łuk, w celu wyprostowania przekrzywionego zęba na dole i drugi luk, w celu poprawienia ustawienia jedynki. W wyniku tych zabiegów, przekrzywiony ząb na dole wrócił na miejsce, ale przekrzywił się kolejny (3). Dodatkowo w wyniku próby poprawienia ustawienia jedynki u gory, jedynka ani drgnęła, a wykrzywiła się dwójka. Chciałam załatwić temat z ortodontą, jednak twierdzi on, że „nie wiemy jak zachowają się zęby”, ze to „prawa fizyki, jest akcja w jednym miejscu, a reakcja w drugim”. Z mojej perspektywy wyglada to tak, jakby lekarz działał bez wystarczającej wiedzy, zdawal sie na przypadek. Wyraziłam swoje niezadowolenie, jednak mam wrazenie, że ortodonta „wie lepiej i tak się robi, bo niektórzy noszą rok, a niektórzy kilka lat”. Za każdą wizytę oczywiście płacę, nie są to małe pieniądze. W ostatnim czasie czuję sie naciągana. Proszę o poradę co w tej sytuacji zrobić. Czy faktycznie leczenie ortodontyczne w tak dużej mierze zależy od przypadku?
KOBIETA, 33 LAT ponad rok temu

#dziejesienazywo: Ile trwa leczenie ortodontyczne?

Zły zgryz powoduje wiele negatywnych skutków, nie tylko brzydki uśmiech. Nieprawidłowe stykanie się zębów może doprowadzić do choroby okluzyjnej. Dlatego bardzo ważne jest podjęcie leczenia, które może trwać nawet 2 lata. O tym, dlaczego warto założyć aparat opowiada lek. stom. Kamil Stefański z Detnim Clinic w Katowicach.

Radzę skonsultować się z fizjoterapeutą specjalizującym się w technice P-DTR w celu ustalenia przyczyn takich przemieszczeń zębów. Polecam Łukasza Burlińskiego w Poznaniu. Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty