Czy moje menu jest prawidłowe: anoreksja

Mam 18 lat, 155 cm wzrostu, masa ciała - 46 kg. Nieregularnie miesiączkuję (zaczęłam 3 lata temu); nie mam rozwiniętych piersi i nigdy nie miałam. Podejrzewam, że w wieku 12-13 lat chorowałam na anoreksję (tak sugerowali lekarze, ale oficjalna diagnoza nie padła; wyniki krwi - hemoglobina itp. - zawsze były w normie). Miałam niedowagę, unikałam kalorycznych posiłków i nie chciałam przytyć.

Teraz moja dieta wygląda mniej więcej tak: śniadanie: 2 kromki chleba razowego z twarożkiem, jajko, pomidor II śniadanie: 2 mandarynki, jabłko, 3 kostki czekolady obiad: pierś z kurczaka pieczona w folii, surówka, ryż podwieczorek: odtłuszczony jogurt bez cukru, marchewka kolacja: drożdżówka. Do posiłków i między posiłkami piję zieloną herbatę bez cukru lub wodę. Powyższy jadłospis jest przykładowy, często zastępuję tzw. "zdrowe posiłki" czymś bardziej kalorycznym, np. pizzą, sernikiem, smażonym mięsem, lodami. Bardzo lubię nabiał w każdej postaci.

Prowadzę średnio aktywny tryb życia, nie uprawiam intensywnie sportów. Moje pytanie dotyczy tego, czy mój sposób odżywiania się jest prawidłowy (jeśli nie, to jak powinien wyglądać?) i czy mam odpowiednią masę ciała. Czy moje ciało jeszcze może się rozwinąć (chodzi mi właściwie o biust) i czy w tym wieku możliwe jest urosnąć kilka cm?

Witam serdecznie!

Twój wskaźnik BMI wynosi 19,15 kg/m2, świadczy to o prawidłowej masie ciała. Wskaźnik BMI powinien przyjmować wartości w zakresie 18,5 - 24,9 kg/m2. Wtedy ryzyko chorób towarzyszących otyłości jest niskie.

Okres wzrostu oraz rozwoju fizycznego człowieka kończy się około 20 - 25 roku życia (jest to bardzo indywidualne, Zależy między innymi od czynników genetycznych, środowiskowych, w tym stylu życia), dlatego masz jeszcze szansę na większy wzrost oraz upragnione kształty.

Twoje zapotrzebowanie kaloryczne wynosi średnio 1900 kcal. W Twoim jadłospisie zmieniłabym kolację oraz wypijane napoje.

Na kolację lepiej zjedz sałatkę na bazie świeżych warzyw, nasion sezamu, oliwek, z dodatkiem oleju lnianego, sera feta, czy orzechów brazylijskich. Taki posiłek zapewni Ci dzienną dawkę witamin oraz składników mineralnych, a także błonnika. Jeśli chodzi o napoje, to wypijaj przede wszystkim niegazowaną wodę mineralną - minimum 1,5 l / dzień. Poza tym możesz pić soki warzywne, owocowe lub mieszane, ale wyłącznie bez dodatku cukru, najlepiej zrobione samodzielnie, np. sok buraczkowo - marchewkowy, selerowo - porowy, śliwkowy itp. Do jogurtów możesz dodawać łyżkę otrąb żytnich - dostarczysz dodatkową porcję błonnika pokarmowego, który oczyści Twoje jelita ze złogów i sprawi, że będziesz się czuła bardziej najedzona. Polecam Ci także nasiona amarantusa – dostarczysz wapnia, żelaza oraz witamin z gr. B.

Pozdrawiam