Czy może powinnam zbadać się w kierunku boreliozy?

od 3 miesięcy mam dolegliwości w postaci parestezji twarzy, czoła i nosa, bez bólu. MRI wyklucza SM, poziom pierwiastków i inne badania są ok. Moje pytanie brzmi, czy powinnam zbadać się w kierunku boreliozy? Miałam kleszcza kilka razy w życiu, co prawda bez rumienia. Nie mam żadnych innych dolegliwści kostno stawowych, czy bóli.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Wymienione przez Panią objawy, takie jak parastezje twarzy, czoła i nosa mogą pojawić się z wielu różnych przyczyn, w związku z tym konieczna jest wizyta u neurologa, który zleci Pani kompleksową diagnostykę i na tej podstawie wdroży odpowiednie leczenie. To prawda, że rumień wędrujący jest pierwszym objawem, który wskazuje na możliwość zakażenia organizmu. Trzeba jednak pamiętać, że rumień nie zawsze się pojawia, a nawet połowa osób chorujących na boreliozę nie zauważa u siebie takiej zmiany. Inne charakterystyczne objawy to m.in. gorączka, osłabienie, dreszcze, czy bóle głowy oraz mięśniowo-stawowe.

W związku z tym, aby wykluczyć zakażenie Borrelią warto wykonać test Elisa, który odpowiada za wykrywanie przeciwciał IgM i IgG we krwi lub test Western Blot.

W przypadku wykrycia zarażenia konieczne będzie wprowadzenie antybiotykoterapii. Wczesne wykrycie choroby daje możliwość jej całkowitego wyleczenia.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem dostępnym na portalu abcZdrowie na temat boreliozy, jej objawów i leczenia:

https://portal.abczdrowie.pl/borelioza-charakterystyka-objawy-badania-profilaktyka-leczenie

Warto również zobaczyć, jak na podobne pytania odpowiadają nasi specjaliści:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/ukaszenie-przez-dwa-kleszcze-a-wystapienie-boreliozy-w-rodzinie

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jakie-badania-po-ukaszeniu-przez-kleszcza

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową.

W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.