Czy może to być objaw nadciśnienia? [PORADA EKSPERTA]

Witam, Od jakiegoś czasu przy dużym wysiłku pojawiają się nieprzyjemne objawy - mam uczucie jakby gula podchodziła mi do gardła a potem serce zaczyna mi bardzo szybko bic. Trwa to czasem do pół godziny, przechodzi samo. Czy to może być objaw nadciśnienia?

Witam! Uczucie kuli w gardle, utrudniającej oddychanie, często mówieni, czasem przyjmowanie posiłków i płynów często występuje przy zaburzeniach nerwicowych (lękowych i konwersyjnych), szczególnie, jeżeli po uspokojeniu emocji samo przechodzi. Wspomina Pan o nadciśnieniu, lecz nie ujawnia Pan jego wartości. Wskazane badanie fizykalne u lekarza POZ i podstawowe badania laboratoryjne. Konieczna konsultacja w Poradni Zdrowia Psychicznego: ocenią profil osobowości, poziom lęku i niepokoju wewnętrznego, podatność na sugestię i zaproponują rozsądne rozwiązanie: psychoterapia z ew. wsparciem lekami p/lękowymi. Kontakt z psychiatrą lub psychologiem nie jest równoznaczny ze zgodą na leczenie. Pozdrawiam W. Łuczkowski.