Czy możliwa jest zaćma przy widzeniu na jedno oko?

Mam pytanie czy osoba widząca na jedno oko może w młodym wieku nabawić się zaćmy?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

choć zaćma jest chorobą kojarzoną głównie z podeszłym wiekiem, to może ona wystąpić również u młodych osób.

Zaćma w młodym wieku może pojawić się na skutek zażywania leków (na przykład sterydowych albo nasercowych) – wówczas nazywana jest ona zaćmą polekową. Może być ona również powikłaniem cukrzycy insulinozależnej lub wystąpić po usunięciu przytarczyc (tzw. zaćma tężyczkowa).

Nie bez znaczenia jest także ciało obce w oku lub szkodliwe promieniowanie. W takich sytuacjach może dojść do urazu gałki ocznej oraz zmętnienia soczewki, co wywołuje zaćmę. Ponadto istnieje zaćma wrodzona.

Jeśli ma Pan powody, aby podejrzewać zaćmę u siebie, proszę udać się do okulisty, który rozwieje wszelkie wątpliwości.

Poniżej znajdują się odpowiedzi na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zacma-u-mlodych-osob,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zacma-i-cisnienie-w-galkach-ocznych-u-37-latka.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.