Czy możliwe, że te zachowania to ADHD?

Jestem ojcem 3 letniego chlopca maly byl czasami niegrzeczny no ale to chyba normalnie lecz w ostatnim czasie naprawde daje popalic. Biega krzyczy , rzuca wszystkim , bije , pluje ... Itd.ale zdaza mu sie byc grzecznym zwlaszcza gdy jest fajna bajka ( nie zawsze ) albo jal ma wymyslone cirkawe zajcie. A moje pytanie to czy mozliwe ze to ADHD ? Co robic w tej sytuacji. Prosze nie piszcie ze isc do psychloga bo zona sie nie zgodzi uwaza ze wszystko moja wina a ja oraz moi rodzice tak nie uwazam

Witam, rozumiem że żona nie chce skorzystać z pomocy psychologa, jednak bez obserwacji, rozmowy z Państwem trudno coś wnioskować na temat zachowania dziecka. Jeżeli w rodzinie są jakieś napięcia, napisał Pan że żona Pana obwinia, dziecko również może to odczuć i zachowaniem to okazywać. Warto dla dobra dziecka, skorzystać z rozmowy z psychologiem i skorzystać z terapii dla par, rodzinnej. Gdy Państwo zgodnie spróbują przyjrzeć się całej sytuacji i Państwa relacji łatwiej będzie pomóc także synkowi.
Mogą Państwo również zastanowić się nad poszukaniem warsztatów poszerzających kompetencje rodzicielskie. Przesyłam link do strony: https://adhd.org.pl/index.php/adhd
Pozdrawiam serdecznie

Witam,

szczegółowa diagnostykę prowadzi specjalista - psycholog dziecięcy lub psychoterapeuta systemowy, jednak z Pana opisu wynika, że brak spójności w poszczególnych elementach systemu (w rodzinie), to może wpływać na negatywne zachowanie dziecka i problem będzie się pogłębiać. Proszę pamiętać, że objawy u dzieci, w obszarze psychologicznym są spowodowany dysfunkcją systemu. Leczenie wymaga integracji systemu, np. rodziców, dziadków i innych członków rodziny.

Pozdrawiam serdecznie

Witam Pana
Fakt, że Pana syn biega krzyczy , rzuca wszystkim , bije i pluje
nie jest wystarczający do zdiagnozowania ADHD.
Poniżej zamieszczam link do artykułu na temat ADHD,
który może być pomocny.
Zachowanie dziecka może też być wynikiem sprzeczności
w procesie wychowania.
Jeżeli Państwa postawy wobec wychowania dziecka są skrajnie
odmienne i dziecko otrzymuje sprzeczne sygnały i polecenia,
to jest zdezorientowane i nie wie jak ma się zachować.
Dochodzi do zaburzenia prawidłowego rozwoju dziecka.
Polecałabym państwu omówienie problemu z psychologiem.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl