Czy można pomóc człowiekowi uzależnionemu od narkotyków?

Czy można pomóc człowiekowi uzależnionemu od narkotyków?Jeśli on tej pomocy nie chce a twierdzi że chce.Marihuana,amfetamina itp.był detoks ale to nic nie dało.Okłamywał i kłamie cały czas.Organizm wyniszczony i najgorsze zachowania przy których występuje samookaleczenia i próby samobójcze(chociaż nie wiem czy to nie jest tylko taka gadka). To zachowanie tłumaczy głodem narkotykowym.Proszę o jakąś radę bo ja już nie wiem co mam zrobić a mam dziwne przeczucie że stanie się coś złego.

Dzień dobry. Każdemu można pomóc. Jednak nie zawsze tak, jak byśmy chcieli. Bliscy mogą raczej wspierać działania osoby, która tej pomocy potrzebuje niż ją dostarczać w całkowitym zakresie. Opisuje Pani kogoś, kto z pewnością głownie musiałby skorzystać z profesjonalnej pomocy terapeutycznej. Sama Pani prawdopodobnie nie jest w stanie zmienić sytuację, ale również i Pani może poszukać profesjonalnego wsparcia dla swoich działań. Jeżeli w grę wchodzi uzależnienie to zwykle nie tylko sam uzależniony, ale także osoby mu najbliższe wymagają fachowych wskazówek do tego jak radzić sobie z bieżącymi trudnościami, jak rozpoznawać zagrożenia i jak nie wejść w schemat współuzależnienia (lub jak z niego wyjść, gdy już istnieje). Zachęcam Panią do konsultacji z psychologiem celem zaplanowania działań, które może Pani podjąć, by opisaną osobę skutecznie zmotywować do podjęcia walki o siebie i później umiejętnie ją wspierać w drodze do uwolnienia się od uzależnienie. Pozdrawiam serdecznie.

Dzień Dobry Pani,

Już Pani pomaga będąc obecną i okazując swoje zainteresowanie i troskę.

Proszę skontaktować się telefonicznie i informacyjnie ze Stowarzyszeniem Monaru:
Stowarzyszenie Monar Poradnia Profilaktyki,
Leczenia i Terapii Uzależnień w Krakowie

Ul. Św. Katarzyny 3, 31-063 Kraków
E-mail: poradnia@monar.krakow.pl
Tel / Fax: +48 12 430 61 35

albo z Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej w Warszawie, Krakowie, Poznaniu...-są takie ośrodki w większych aglomeracjach, gdzie po wstępnym rozpoznaniu, otrzyma Pani potrzebną, profesjonalną, bezpłatną i całodobową pomoc.

Z przesłaniem ludzkiej pomyślności,
Irena Mielnik-Madej