Czy można się uzależnić od mandarynek? Czy to źle?

Ostatnio zmieniła się moja dieta i zamiast czegoś słodkiego jem mandarynki (ostatnio zjadłam 5 w jeden dzień). Ważę nadal 34 kg na 153 (i pół:). Nie wiem czy jedzenie mandarynek jest złe czy dobre i czy się od nich uzależniłam...? śniadanie (w szkole) obiad, mandarynka mandarynka O: (chodzi o to że mandarynki wchodzą do tej buzi) kolacja (zazwyczaj mandarynka) i później mandarynka mandarynka mandarynka O: Czy mogę od nich zgrubnąć?
KOBIETA ponad rok temu

Mgr Maria Kreid Dietetyk, Warszawa

Niestety nie podałaś swojego wieku, a bez tej informacji nie mogę określić, czy istnieją powody do obaw przed rozwojem nadwagi. Twoje BMI wynosi 14,52. Jednak wyliczoną wartość trzeba odnieść do wieku na siatkach centylowych.

Mandarynki są produktem niskokalorycznym. Jedna średnia mandarynka o masie ok. 50 g ma zaledwie 21 kcal. Ponadto zawiera dużo potasu, witaminy C.

Nadmierne ich spożycie nie powinno spowodować nadmiernego przyrostu masy ciała. Jednak Twoja dieta staje się bardzo monotonna. Czasami organizm intuicyjnie wysyła nam sygnały o niedoborach pokarmowych i w ten sposób sięgamy po konkretne produkty.

Postaraj się zastępować mandarynki innymi owocami, aby urozmaicić trochę dietę. Sięgaj po jabłka, banany, gruszki, pomarańcze itp. Pamiętaj o odpowiedniej ilości pełnoziarnistych przetworów zbożowych, mleka i jego produktów, mięsa, warzyw.

Polecam przeczytanie artykułu http://portal.abczdrowie.pl/dieta-dla-dzieci-w-wieku-szkolnym

Pozdrawiam