Czy można stosować Xifaxan podczas starań o ciążę?

Dzień dobry, gastroenterolog zalecił stosowanie xifaxanu 400mg. Czy można go stosować w trakcie starań o dziecko? Czas jego przyjmowania przypada między 8 a 22 dniem cyklu (cykle 25 dniowe). Czy wpłynie on szkodliwie na płodność lub zapłodnioną komórkę? Pozdrawiam
KOBIETA, 42 LAT 3 tygodnie temu

Dzień dobry,

Przed staraniami o ciążę należy przeleczyć wszystkie stany zapalne/chorobę w organizmie,ponieważ mogą one wpływać na rozwój ciąży, oraz na jej przebieg.

Informacje na temat Pani leku:

" W ciąży ryfaksyminę (Xifaxan) stosuje się tylko wtedy, gdy korzyść dla matki ma przewagę nad ryzykiem dla płodu – lek należy do kategorii C. W trakcie karmienia piersią zaleca się odstawienie leku."

Jeśli ma Pani możliwość przeleczenia przed ciążą to warto to zrobić.

Warto pamiętać,że po każdym antybiotyku mogą wystąpić skutki uboczne typu grzybica,która jest wynikiem wyniszczenia naturalnej flory bakteryjnej. Dlatego proszę zadbać o suplementację probiotykami i prebiotykami.

Proszę również pamiętać o suplementacji: metylowany kwas foliowy,witamina D, jod,DHA, cholina.

Istotne jest również wykonanie badań laboratoryjnych przed staraniami o potomka oraz wykonanie szczepień.

Jeśli będzie miała Pani więcej pytań,to zapraszam na mojego Instagrama:

https://www.instagram.com/abczdrowie_polozna?igsh=eHIxOHNjOGc3aGd3

Pozdrawiam

Położna

Martyna Dudzińska