Czy można tak przedłużyć L4?

Dzien dobry. Jestem obecnie na zwolnieniu lekarskim od pulmonologa z powodu trudnego przebiegu astmy. Zwolnienie lekarskie konczy się 9 września, tu czuję się lepiej, objawy ustępują. Zrobiłam okresowe badania krwi. Wróciła mi nadczynnosc tarczycy z wynikiem tsh 0.005. Nie mam kompletnie sił, mam kolatanie serca, jestem rozdrazniona, włosy wypadają mi garsciami. 4 wrzesnia mam wizyte u endokrynologa. Czy lekarz endokrynolog wystawi mi zwolnienie podczas gdy trwa jeszcze te pierwsze?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Dziękuję za pytanie zadane na naszym portalu.

Niestety w opisanym przez Panią wypadku lekarz endokrynolog nie będzie miał możliwości wypisać Pani zwolnienia w dniu 4 września’22.

Zasady wystawiania zwolnień lekarskich (https://portal.abczdrowie.pl/zwolnienie-lekarskie-kiedy-przysluguje-wynagrodzenie-podczas-zwolnienia-dostarczenie-zwolnienia-pracodawcy-ciaza-e-zwolnienie ) są określone w przepisach w Rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 10 listopada 2015 r. w sprawie trybu i sposobu orzekania o czasowej niezdolności do pracy, wystawiania zaświadczenia lekarskiego oraz trybu i sposobu sprostowania błędu w zaświadczeniu lekarskim (Dz.U.2015.2013.z dnia 2015.12.02).

Powyższe przepisy pozwalają lekarzowi wystawić zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy z datą wsteczną. Okres niezdolności do pracy, który stwierdza lekarz może obejmować nie więcej niż 3 dni poprzedzające dzień badania. Ważnym warunkiem jest potwierdzenie przez badanie, że w poprzednich 3 dniach ubezpieczony był niezdolny do wykonywania pracy. Jednym wyjątkiem od tej reguły są zwolnienia wystawiane przez lekarzy psychiatrów.

Zazwyczaj L4 wystawiane jest z datą, w którym zostało przeprowadzone badanie lekarskie lub kolejnego dnia. Prawo jednak dopuszcza możliwość wystawienia zwolnienia z datą do przodu, ale maksymalnie 4 dni w przód. Taka możliwość istnieje, gdy bezpośrednio po dniu wizyty lekarskiej przypadają dni wolne od pracy lub wówczas, gdy badanie jest przeprowadzane w okresie orzeczonej wcześniej niezdolności do pracy. Taka sytuacja miałaby zastosowanie w Pani przypadku, jednak lekarz musiałby wystawić zwolnienie 6 dni do przodu, a możliwe jest maksymalnie 4.

Domyślam się, że czas oczekiwania na wizytę u endokrynologa jest długi i nie ma Pani możliwości swobodnego przełożenia jej terminu bliżej 9 września. Proponuję zatem umówić się na wizytę do lekarza rodzinnego w odpowiednim czasie, którego poprosi Pani o wystawienie L4 z powodów, które Pani opisała.

Pozdrawiam ciepło i życzę zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.