Czy można wykonać RTG przy podejrzeniu ciąży?
Witam, czy w 4 dniu od zbliżenia (podejrzewam ciążę) jest bezpieczne wykonanie RTG klatki piersiowej? Badanie z krwi wykazało B-HCTG<0,1

KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam serdecznie,
jest jeszcze za wcześnie, aby badanie beta-HCG uznać za wiarygodne. Najlepiej je wykonać po upływie 10-14 dni od zbliżenia. Wcześniej otrzymane wyniki mogą być fałszywie negatywne.
Nie każdy stosunek (nawet w dni płodne) doprowadzi do zapłodnienia, ponieważ na zajście w ciążę wpływa wiele różnych czynników. W związku z tym nie można uznać, że jest Pani w ciąży.
Badanie RTG jest przeciwwskazane w okresie ciąży, lepiej będzie więc je przełożyć do czasu, gdy będzie miała Pani pewność, że nie jest w ciąży. Badanie to jest niebezpieczne zwłaszcza w pierwszym trymestrze ciąży.
Odpowiedzi ekspertów na podobne pytania umieszczamy pod poniższymi linkami:
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/rtg-w-poczatkowym-etapie-ciazy,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-rtg-we-wczesnej-ciazy-jest-niebezpieczne,
https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/rtg-kregoslupa-i-krwawienia-we-wczesnej-ciazy.