Czy mysz zaraziła mnie wścieklizną?

2 dni temu ugryzła mnie moja mysz domowa (bardzo delikatnie) zakupiona ona była w sklepie zoologicznym) i chciałem dowiedzieć się czy mogła ona zarazić mnie wścieklizna, i czy jest szansa że mysz hodowlana może być nosicielem wirusa wścieklizny?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie ma powodu do obaw – mysz hodowlana, która nigdy nie miała styczności z wirusem wścieklizny (czyli mówiąc wprost żyła w sterylnych warunkach, bez kontaktów potencjalnie groźnych, to jest ze zwierzętami wolno żyjącymi) nie może być nosicielem i nie może zarażać wirusem wścieklizny.

Więcej na temat tej choroby w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/wscieklizna.

Oczywiście w przypadku ugryzienia przez zwierzę domowe istnieje niewielkie ryzyko zakażenia innymi patogenami, jednak w przypadku myszy jest to mało prawdopodobne, a jeśli dodatkowo to było lekkie ugryzienie, które nie spowodowało przerwania ciągłości skóry – nie musi Pan się obawiać konsekwencji.

Być może także ten materiał okaże się dla Pana interesujący: https://portal.abczdrowie.pl/salmonella-od-kota-czy-psa-uwaga-na-zoonozy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.