Czy należy stosować specjalną dietę przy zdiagnozowanym czerniaku?

Dzień Dobry, w zeszłym roku wykryto u mnie czerniaka, na szczęście leczenie skończyło się powodzeniem i jestem zdrowa. Chciałam jednak zapytać w jaki sposób teraz powinnam się odżywiać. Czy należy stosować specjalną dietę? Czy jakieś produkty są zakazane?

Dzień dobry, w Pani przypadku najlepiej korzystać z zasad zdrowego żywienia zilustrowanego poprzez piramidę żywieniową.
Pomijając produkty niepełnowartościowe, tzw. śmieciowe może Pani spożywać wszystko. Warto pamiętać o tym, aby w codziennej diecie pojawiło się około 400g warzyw i ok. 200g owoców. Z produktów zbożowych zdecydowanie wybierajmy te w wersji pełnoziarnistej. Ryby, jaja, warzywa strączkowe jak najczęściej zamieniajmy z mięsem, którego w sumie spożywamy w Polsce zbyt dużo.
Zachęcam również do zadbania o spożycie nabiału (jeśli nie ma Pani przeciwwskazań medycznych, np. wtórna nietolerancja laktozy - pojawiająca się często w wyniku naświetlania jamy brzusznej). Nabiał wybieramy zawsze w wersji naturalnej - najlepiej fermentowany, a więc jogurt, maślanka, kefir itd.
Pozdrawiam i życzę powodzenia