Czy nefrolog może badać piersi?

Moja żona miała wizytę u nefrologa. Obok innych badan, lekarz poprosił ją o podciągniecie stanika, po czym zbadał jej piersi. Żona była zdziwiona i skrępowana, ale zaufanie do lekarza przeważyło. Czy uzasadnione jest tego typu badanie przez nefrologa?

Lek. Marta Gryszkiewicz

Zdecydowanie tak. Każdy lekarz poddający pacjenta podstawowemu badaniu klinicznemu ma prawo zbadać piersi (to samo dotyczy badania per rectum (przez kiszkę stolcową) i badania jąder u mężczyzn). Jest to niezmiernie ważne w kontekście wczesnego wykrywania chorób nowotworowych,w tym chorób rozrostowych piersi.

Przez nieufne nastawienie pacjentów wzmacniane medialnie - badania "wstydliwe" nie są dostatecznie często wykonywane i płacą za to ludzie zdrowiem i życiem...
Dotyczy to też dzieci, chłopcy są często osłuchiwani, ale poniżej pasa "strach pediatrom badać" -
bo łatwo z lekarza/lekarki zrobić "dewianta"...
W wyniku tego w gabinecie lekarza urologa, seksuologa i w innych gabinetach ciągle widzimy u dorosłych panów stulejki, niedorozwoje i inne wady narządów płciowych przeoczone w dzieciństwie przez rodziców i lekarzy.
Panika moralna i psychoza infantoseksualna (pedofilna) różne ma aspekty...
Pozdrawiam. JW