Czy nerwica ma wpływ na wynik EKG?

Dzień dobry, wykonałem badanie EKG na którym zakończenie parametru aVF jest lekko "zgarbione" na końcu. Jakby występował mały dodatkowy skurcz. Wszytsko mam w normie, nigdy na nic nie chorowałem jestem osobą zdrową i wysportowaną. Spożywam ostatnio dużo kofeiny i borykam się z silna nerwicą lękową. Czy podczas badania, mój stres i zwiększony puls mogły wpłynąć na wynik badania ? (serce mocniej i inaczej mi biło ze stresu podczas pomiaru). Pani Doktor wyglądała jakby niezbyt poruszona moim stresem i lękiem, oraz mowila cos o licznych pobudzeniach komorowych co nie zmienia faktu że całe badanie EKG w normie. Czy to może być ta nerwica która non stop psuje ? Mam 22 lata.
MĘŻCZYZNA, 22 LAT 6 miesięcy temu

Dzień dobry, nie ma czegoś takiego jak nerwica lękowa (to masło maślane). Nerwica to dawna nazwa zaburzeń lękowych. Różne zaburzenia psychiczne, a szczególnie objawy lękowe powodują występowanie objawów somatycznych.- trudności z oddychaniem, dolegliwości żołądkowe, bóle, zaburzenia snu, drżenia mięśni, wzrost ciśnienia i tętna i inne. Jest to związane z pobudzeniem układu współczulnego w mózgu.

Warto rozpocząć odpowiednie leczenie. Podkreślam jednak, że podstawowym leczeniem zaburzeń lękowych jest psychoterapia. Czasami stosuje się psychofarmakoterapię (leki) w sytuacji występowania objawów utrudniających codzienne funkcjonowanie.