Czy normalne jest to, że 16-latek mówi sam do siebie?

WItam! Czy w wieku 16 lat jak ten nastolatek mówi sam do siebie jest to normalne. Chodzi mi o to że wyobraza sobie jakąś osobę i z nią rozmawia czy mówi dzien dobry (idzie i mówi). Poprostu wyobraza sobie jakies osoby. MA kolegów ale w domu tak rozmawia ze soba . Równiez pisałem juz ze bawi sie w nauczyciela . Tez sam mówi do sb wyobrazając sobie. Mówi ze to nic nie jest złego . Czy to może jakaś choroba? Dodam jeszcze ze dobrze funkcjonuje i w domu i w szkole. Jest normalnym nastolatkiem.

Witam
Opisywane przez Pana zachowanie nie jest typowe dla tego okresu rozwojowego. Myślę, że konsultacja u psychologa mogłaby pomóc zrozumieć zachowanie chłopca.
pozdrawiam Ludmiła Kulikowska Kubiak

Witam, trudno stwierdzić na podstawie krótkiego opisu, myślę jednak że mówienie do siebie nie musi oznaczać żadnego zaburzenia. Tak długo jak wspomniana osoba zachowuje kontakt z rzeczywistością. Wiele osób mówi do siebie - ale niewiele jest się do tego w stanie przyznać. Pozdrawiam

Wszystko zależy od kontekstu. Okazjonalne mówienie do siebie nie jest problemem, jednak jeśli sytuacja się powtarza często, warto porozmawiać z synem- o przyczynach i motywacji do takiego zachowania, możliwościach zmiany, potrzebach, które w ten sposób realizuje. Zależnie od wyników tej rozmowy skorzystać z pomocy psychiatry lub psychologa