Czy obowiązki domowe to sport?

witam czy do aktywności fizycznej zaliczamy także obowiązki domowe i codzienne czynności? Chciałabym zgubić pare kilogramów lecz zajmuję się dzieckiem nie mam czasu zbytnio na sport. Pozdrawiam
ponad rok temu

Witam serdecznie!
Jak najbardziej, aktywność fizyczna to również obowiązki domowe. Wystarczy pół godziny dziennie, aby zachować zgrabną sylwetkę i zdrowie. Poniżej przedstawiam przykładowe czynności oraz ilość spalanych kalorii w ciągu jednej godziny:
- gotowanie 105 kcal/h
- mycie okien 240 kcal/h
- mycie podłogi 250 kcal/h
- odkurzanie 260 kcal/h
- pranie ręczne 150 kcal/h
- prasowanie 144 kcal/h
- ścieranie kurzy 240 kcal/h
- słanie łóżka 200 kcal/h
- szorowanie podłóg 426 kcal/h
- zmiatanie podłogi 100 kcal/h
- zmywanie naczyń 144 kcal/h

Witam,
Choć rzeczywiście podczas sprzątania spalamy więcej energii niż siedząc bezczynnie, gotowanie raczej nie spowoduje, że zrzuci Pani zbędne kilogramy. Odkurzanie i mycie podłóg rzeczywiście można uznać za trening, ale robiąc to raz w tygodniu nie osiągniemy efektów. Zatem w dni, w których nie ma większych prac domowych polecałabym włączyć minimum pół godziny innej aktywności. Jeśli nie ma Pani czasu na basen albo fitness, proponuję szybki spacer z wózkiem, albo ćwiczenia z dzieckiem w domu (w internecie znajdzie Pani wiele propozycji). W centrach fitness są też specjalne zajęcia „aktywna mama”, gdzie można ćwiczyć z maluszkiem.
Należy pamiętać, że codzienna aktywność fizyczna jest ważna, ale aby schudnąć konieczna jest przede wszystkim odpowiednia dieta.