Czy ochrona tabletkami antykoncepcyjnymi została zachowana?

Witam. Stosuje tabletki Vines. Dziś rano przyjęłam ok godziny 10.⁰⁰ 24 tabletkę. Następnie w przeciągu 1.5godziny od zażycia tabletki oddałam jednorazowo luźny stolec. Czy antykoncepcja zostanie zachowana? Dodam też że rano odbyłam stosunek. Dodatkowe pytanie brzmi czy zrobić 4 dniową przerwę czy lepiej zacząć przyjmować od jutra nowe opakowanie , by ochrona była w pełni? Dziękuję za szybką odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

jednorazowy luźny stolec nie powinien mieć wpływu na skuteczność doustnej antykoncepcji hormonalnej. Zaburzyć ją mogą natomiast wymioty oraz biegunka – przy czym należy pamiętać, że za biegunkę uważa się oddanie więcej niż trzech wypróżnień na dobę.

W związku z powyższym skuteczność antykoncepcji w Pani przypadku została zachowana i nie ma potrzeby zmieniać schematu przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych. Proszę więc kontynuować przyjmowanie tabletek tak jak dotychczas.

Potwierdzeniem tych słów są odpowiedzi naszych specjalistów na podobne pytania, które znajdują się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jednorazowy-luzny-stolec-po-zazyciu-tabletki-antykoncepcyjnej,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jednorazowe-rozwolnienie-po-wzieciu-tabletki-antykoncepcyjnej,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-skutecznosc-tabletek-zostala-obnizona-i-czy-powinnam-dodatkowo-zabezpieczac.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.