Czy płód jest hipotroficzny?
Witam. Jestem w 29 1 tc wczoraj na wizycie 3 trymestru dzidzia waży tylko 1149g, w 21 2 ważyła 459g. Czy można mówić już o hipotrofii płodu? Czy jest się czym stresować? Dodam, że ja i mąż jesteśmy wysocy i normalnej budowy ciała

KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam,
uśredniona waga płodu w 29 tygodniu ciąży powinna wynosić ok. 1300 g. Na podstawie samej wagi płodu nie sposób zdiagnozować hipotrofii – konieczne są również pozostałe wymiary płodu, które zostają skorelowane z wagą oraz wiekiem ciąży. Na zaburzenie rozwoju płodu wpływ ma stan matki – nie wspomina Pani o chorobach typu cukrzyca, nadciśnienie czy anemia. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/wewnatrzmaciczne-ograniczenie-rozwoju-plodu-iugr.
Jeżeli lekarz podczas badań nie zdiagnozował hipotrofii, a Pani ciąża do tej pory przebiegała bez problemów, to nie ma Pani podstaw do obaw, waga płodu także nie wskazuje na hipotrofię. Proszę pamiętać o prawidłowej diecie – zwłaszcza uzupełniającej zapotrzebowanie na żelazo oraz kwas foliowy. Oczywiście dla rozwoju dziecka kluczowe jest także unikanie używek w postaci papierosów czy alkoholu, ponieważ są one częstą przyczyną hipotrofii.