Czy po okresie trzeba stosować dodatkową ochronę?

Dzień dobry. Wczoraj zaczęłam przyjmować tabletki antykoncepcyjne Axia Conti. Dzisiaj dostałam okres, czyli pierwsza tabletka zażyta dzień przed okresem. Moje pytanie brzmi, czy po okresie trzeba stosować dodatkową ochronę czy jestem chroniona od razu?
KOBIETA, 33 LAT około miesiąca temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

producenci tabletek antykoncepcyjnych zalecają, by rozpocząć ich stosowanie w pierwszym dniu krwawienia miesiączkowego. Takie postępowanie zapewnia natychmiastową ochronę antykoncepcyjną. Podobnie dzieje się w przypadku przyjęcia pierwszej pigułki w dniu plamienia poprzedzającego miesiączkę.

Niestosowanie się do tych wytycznych wymaga podjęcia dodatkowych działań w postaci dodatkowej ochrony np. prezerwatywą. W takich sytuacjach nasi specjaliści sugerują, by stosować dodatkowe zabezpieczenie co najmniej przez pierwszy tydzień, a czasem nawet i przez całe pierwsze opakowanie.

Odpowiedzi na podobne pytania znajdzie Pani poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/rozpoczecie-stosowania-qlaira-przed-okresem,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/rozpoczecie-stosowania-tabletek-antykoncepcyjnych-przed-okresem,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/rozpoczecie-stosowania-tabletek-antykoncepcyjnych-podczas-plamienia-przed-okresem.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.