Czy poniższe objawy mogę sugerować jakąś inną chorobę?

Dzień dobry chciałabym uzyskać informację o czym mogą świadczyć występujące u mnie objawy. Zaraz na początku zaznaczę, że leczę się na zaburzenia lękowe. Przyjmuję w chwili obecnej Sertagen w dawce 75 mg oraz Trittico 75 mg. Moj stan „emocjonalny” był ustabilizowany. Jednak od tygodnia odczuwam kołatanie serca, tak jakby przerwy w jego biciu, dodatkowo odczuwałam szybsze bicie serca. Boli mnie głowa i mam zawroty. Drżą mi ręce, budzę się rano strasznie głodna, pomimo że zjadłam kolację. Mam straszny apetyt na słodkie. Wstaje rano po przespanej nocy a czuje się senna oraz pocę się w nocy. Zastanawiam się czy te objawy mają związek z moimi zaburzeniami lękowymi, czy może o innej chorobie. Nie ukrywam, że przez to, że ciągle kręci mi się w głowie i czuje się senna sprawia, że dopada mnie lęk. Czy powyższe objawy mogę sugerować jakąś inną chorobę?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani!

Dziękuję, że zechciała Pani do nas napisać. Domyślam się, że niepokojące objawy, które się u Pani pojawiły, dodatkowo nasilają jeszcze lęk i rodzą stres.

Niestety, nie jest możliwe zdiagnozowanie na odległość, jaka jest przyczyna Pani złego samopoczucia. Jeśli jest Pani pod opieką psychiatry i przyjmuje leki na zaburzenie lękowe, to należy przede wszystkim skonsultować się z lekarzem, który przepisał leki. Nie napisała Pani, jak długo je przyjmuje i w takiej dawce. Jeśli od włączenia tych konkretnych preparatów w obecnej dawce minęło mniej niż 2-4 tygodnie, to Pani objawy mogą być przejściowe. Należy również pamiętać, że leki psychotropowe, jak zresztą wszystkie inne farmaceutyki, mogą wywoływać działania niepożądane. Nie można wykluczyć, że także w Pani przypadku złe samopoczucie jest efektem ubocznym zażywanych farmaceutyków. Dlatego wymagana jest konsultacja z lekarzem psychiatrą, który podejmie decyzję o kontynuacji albo modyfikacji leczenia.

Sugeruję, aby w międzyczasie zgłosiła się Pani do lekarza rodzinnego i wykonała badania: krwi i moczu oraz EKG serca. Proszę też w miarę możliwości kontrolować ciśnienie krwi i tętno (zwłaszcza wieczorem i rano oraz kiedy samopoczucie się pogarsza). Objawy, które Pani wymienia (senność, poty, silny głód, „straszny” apetyt na słodycze) mogą sugerować problemy z poziomem cukru, dlatego należy wykluczyć cukrzycę oraz insulinooporność. Warto także zbadać poziom hormonów obrazujących pracę tarczycy (TSH - tyreotropiny, FT3 - wolnej trijodotyroniny i FT4 - wolnej tyroksyny) oraz przeciwciał tarczycowych (anty-TG i anty-TPO).

Może się okazać (jeśli wszystkie wyniki będą w normie), że Pani złe samopoczucie jest tzw. somatyczną maską nerwicy. Jednak należy zacząć od wykluczenia przyczyn chorobowych. Zachęcam też do podjęcia psychoterapii, która jest niezbędna, aby skutecznie i trwale wyleczyć zaburzenia lękowe.

Polecam lekturę poniższego artykułu z naszego serwisu: https://portal.abczdrowie.pl/nerwica.

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę dużo zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.