Czy poprzez hipnozę można wymazać z pamięci?

Istnieją terapie poprzez hipnoze. Czy można w ten sposób wymazać z pamięci jakieś przykre wspomnienie? I ile kosztuje taka wizyta?

Mózg jest bardzo skomplikowanym organem i na obecnym etapie nie jesteśmy w stanie trwale usunąć konkretnego wspomnienia w sposób wybiórczy i precyzyjny. Leczenie – czy to za pomocą hipnozy, czy nawet elektrowstrząsów – nie daje nam gwarancji na trwałe wymazanie zdarzeń z pamięci. Zwłaszcza, że wspomnienia problematyczne, trudne i traumatyczne odciskają się w mózgu intensywnie, niczym niezagojone rany i blizny. Nie do końca jest też jasne, na ile takie rozwiązanie byłoby korzystne. Zwykle trudne wspomnienia są osadzone w szerszym kontekście zdarzeń, będących ważną treścią całego życia.

Jest jednak możliwość zobojętnienia bolesnych wspomnień w taki sposób, aby nie przysparzały cierpienia. Psychoterapia w podejściu EMDR polega na odwrażliwianiu za pomocą bilateralnej stymulacji mózgu (najczęściej za pomocą ruchu gałek ocznych). Innymi słowy pomaga ona w szybszym przetworzeniu bolesnych wspomnień i wpisaniu ich na ścieżkę narracyjną. Gdy tak się dzieje, najczęściej motywacja by pozbyć się problematycznego wspomnienia znika, ponieważ owo wspomnienie przestaje budzić w nas tak silne emocje. Każde zdarzenie zapisane w pamięci, odpowiednio przetworzone, może być źródłem korzyści w postaci doświadczenia.

Szanowna Pani,

Dziękuję za to pytanie.
Ogólnie rzecz biorąc dzięki hipnozie można doprowadzić do zaistnienia wielu różnych zjawisk (włączając w to amnezję) pod warunkiem jednak, że jest to z korzyścią dla pacjenta oraz że on sam, na poziomie zarówno świadomym jak i nieświadomym, dąży do takiego rezultatu.
Na przykład, jeżeli osoba przeprowadzająca hipnoterapię miałaby próbować nakłonić osobę do zrobienia czegoś (np. zjedzenia brukselki) to nawet w głębokim stanie hipnotycznym jeżeli jest to wbrew woli osoby w transie (która na przykład nie lubi brukselki) nie będzie to skuteczne - osoba wybudzi się z transu. Jeżeli jednak jest to zgodne z jej wewnętrznymi potrzebami (np. uwielbia brukselkę) to jak najbardziej posłucha takiej sugestii. Ta sama reguła aplikuje się na inne sytuacje i zjawiska. Teoretycznie więc byłoby możliwe doprowadzenie do zapomnienia przykrych wspomnień, musiałaby jednak być Pani na to gotowa i chętna zarówno na poziomie świadomym jak i nieświadomym.
Poszukując dla siebie ośrodka wykonującego hipnozę należy być ostrożnym i unikać różnych "specjalistów" balansujących na pograniczu nauki i ezoteryki. W Polsce osobami specjalizującymi się w rzetelnym podejściu do hipnozy są osoby wyszkolone w nurcie psychoterapii ericksonowskiej.
Życzę Pani znalezienia dobrego dla siebie rozwiązania.