Czy powinnam nosić pończochy uciskowe?

Tydzień temu miałam zabieg EVLT +stripping pojedynczych splotów żylnych, po zabiegu przez tydzień lekarz kazał mi bandażować nogę do kolana bandażem elastycznym. Po zdjęciu szwów powiedział, że nie muszę już go nosić i nie muszę również nosić pończoch przeciw żylakowych. Miesiąc temu byłam na konsultacji u innego lekarza, który przepisał mi pończochy i nosiłam je przed zabiegiem. Czy powinnam mimo wszystko nadal nosić pończochy? Jestem zadowolona z zabiegu, ponieważ poza małymi zgrubieniami w okolicy nacięć po żylaku nie ma śladu i chciałabym, żeby jak najdłużej nie było nawrotów. Z góry dziękuję za odpowiedź Agnieszka.
ponad rok temu

Witam,

Leczenie uciskowe jest jedyną metodą mogącą spowolnić rozwój przewlekłej niewydolności żylnej, do której obrazu klinicznego należą żylaki. Trwałe efekty  leczenia zabiegowego zależą w dużej mierze od stosowania leczenia uciskowego. Pończochy uciskowe powinny byc dobierane indywidualnie przez wykwalifikowany personel.
Przeciwwskazaniami do jego stosowania są:
1)ostre zapalenie skóry i tkanki podskórnej
2)choroby skóry z wysiękiem
3)niedokrwienie tętnicze kończyny
4)zaawansowana niewydolność serca
5)źle kontrolowane nadciśnienie tętnicze
6)zniekształcenia kończyny uniemożliwiające uzyskanie precyzyjnego ucisku

Ponadto pamiętać należy o zwalczaniu czynników ryzyka nawrotu żylaków, zwłaszcza otyłości i siedzącego trybu życia.

Pozdrawiam