Czy prolaktyna prawidłowo przyrasta?

Witam, robiłam badania prolaktyny. Na czczo wynik wyniósł 22 ng/ml, a po godzinie 332 ng/ml. Czy powinnam skierować sie na dalsze badania, czy jest to prawidłowy wzrost?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

wynik ten powinien być skonsultowany z lekarzem, który zlecił badanie oraz skonfrontowany z normami obowiązującymi w danym laboratorium.

Zazwyczaj normy poziomu prolaktyny oscylują w granicach 5-25 ng/ml. Wykonała Pani badanie prolaktyny z obciążeniem MTC, co oznacza dwa pomiary stężenia prolaktyny – jeden na czczo, a drugi po godzinie od przyjęcia jednej tabletki metoklopramidu.

Pierwszy wynik mieści się w ogólnych normach, natomiast drugi poziom jest zbyt wysoki. Maksymalny, dopuszczalny wzrost poziomu prolaktyny po obciążeniu powinien wynosić od dwóch do sześciu razy od pierwotnego wyniku. W Pani przypadku poziom wzrósł 15 razy, co oznacza hiperprolaktynemię czynnościową.

Proszę koniecznie udać się do lekarza, który zaleci dalsze postępowanie.

Przyczyny, objawy, diagnostyka oraz leczenie hiperprolaktynemii zostały opisane w artykule: https://portal.abczdrowie.pl/hiperprolaktynemia-przyczyny-objawy-diagnostyka-leczenie, do którego lektury zachęcamy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.