Czy przewlekłe zapalenie migdałków mogło być przyczyną ostrego kłębuszkowego zapalenia nerek?

Czy przewlekłe ropne zapalenie migdałków podniebiennych oraz przebycie 3 tygodnie przed objawami zespołu nefrytycznego anginy paciorkowcowej wywołanej przez paciorkowca beta hemolizującego gr F bez podwyższonego wskaźnika Aso mogło przyczynić się do powstania ostrego kłębuszkowego zapalenia nerek. Po wycięciu migdałków podniebiennych doszło po 3 tygodniach do spadku białkomoczu z 2.5 g do 900 mg. Czy przewlekłe zapalenie migdałków mogło być przyczyną ostrego kłębuszkowego zapalenia nerek. Czy po usunięciu ich organizm samoistnie wróci do normy. Dodam iż z powodu przewlekłego zapalenia migdałków 2 lata temu doszło do stanu zapalnego żołądka oraz reaktywnego zapalenia stawów. Wyniki biopsji wykazują również niewielkie zmian mezangialne czy swiadcza one o ostrym czy przewlekłym zapaleniu nerek.

Lek. Wojciech Zygmunt

Tak. Przewlekłe zapalenie migdałków, szczególnie o etiologii paciorkowcowej może być powikłanie kłębuszkowym zapaleniem nerek. Co do rokowania to zmiany w nerkach (a co za tym idzie w moczu) cofają się powoli, dlatego pełne wyzdrowienie może nastąpić nawet po roku. Pozdrawiam i życzę zdrowia!