Czy refluks żołądkowo-przełykowy można leczyć dietą?

Czy poczucie "spływania" po gardle to argument dla usuwania migdałów? Czy przyczyną tego wrażenia może być refluks? I czy refluks można wyleczyć dietą? Z góry dziękuję!

Lek. Katarzyna Szymczak

Argumentem do rozważenia usunięcia migdałków są częste infekcje, ich ciężki przebieg, trudności ze snem z powodu ich powiększenia. Opisane przez Pana objawy raczej dotyczą refluksu. Co do diety, sugeruję odstawić papierosy, alkohol, ostre przyprawy.