Czy rozwinął się u mnie stan przedcukrzycowy?

Witam Od kilku miesięcy profilaktycznie kontrolowalem sobie poziom glukozy we krwi. Wszystkie dotychczasowe pomiary mieściły się w górnej granicy normy. Ostatnie dwa wyniki to już jednak negatywny progres. Norma została przekroczona o kilka jednostek. Czy istnieje możliwość że to drugi stan przedcukrzycowy w ciągu ostatnich trzech lat? Wcześniej miałem podobny problem ale zbicie wagi i minimalna zmiana diety pomogła.

Nie przedstawił Pan wartości glikemii, dlatego trudno się wypowiedzieć. Jeżeli pomiary stężenia glukozy nie spełniają kryteriów rozpoznania cukrzycy, a jednak przekraczają wartości referencyjne, można rozpoznać nieprawidłową glikemię na czczo lub nieprawidłową tolerancję glukozy (obie jednostki zwane są potocznie zwane stanami przedcukrzycowymi). Najczęściej modyfikacja stylu życia i redukcja masy ciała (deficyt kaloryczny + aktywność fizyczna) prowadzą do przywrócenia prawidłowej gospodarki węglowodanowej. Nierzadko jednak konieczne jest wdrożenie leczenia farmakologicznego. Wymaga Pan konsultacji diabetologicznej.