Czy seksualny związek 40-letniego mężczyzny z 16-letnią dziewczyną jest dewiacją?

Czy seksualny zwiazek 40-letniego mężczyzny z 16-letnia dziewczyną jest dewiacją?

Dzień dobry!

Może być zaburzeniem preferencji seksualnych, jeśli mężczyzna wybiera wyłącznie lub głównie bardzo młode dziewczęta na partnerki seksualne i nie może lub nie chce realizować się w życiu seksualnym ze swoją równolatką.

Takie współżycie, zgodnie z Polskim prawem, może być jednak karalne.

Pozdrawiam!

Dzień dobry.

Pod słowem "dewiacja" rozumie się zwykle "parafilię", czyli zaburzenie preferencji seksualnej. Opisany przez Panią związek można zdefiniować jako "efebofilię", czyli preferowanie kontaktów seksualnych dojrzałej osoby z osobami będącymi w trakcie dojrzewania bądź bezpośrednio po okresie dojrzewania. Zaznaczyć jednak trzeba, że uprawianie seksu przez dorosłą osobę z nastolatką nie uprawnia do stwierdzenia, że osoba ta cierpi na zaburzenie preferencji seksualnej.

Pozdrawiam.