Czy spożywanie alkoholu mogło osłabić działanie tabletek?

Dzień dobry! Mam dość ważne pytanie dot. możliwości zajścia w ciażę podczas brania tabletek antykoncepcyjnych. Dwa tygodnie temu byłam na tygodniowym wyjeździe ze znajomymi i chłopakiem, gdzie nie ukrywam że prawie codziennie zdarzyło mi się dość dużo wieczorem wypić. Tabletki biorę z rana, więc wiem że teoretycznie nic się nie zaburzyło, wymioty wystąpiły raz, godzinę po wzięciu tabletki, ale w tym dniu nie uprawiałam seksu, a później tylko w prezerwatywach. W międzyczasie zmieniałam tabletki z Atywii na Novynettenz zaleceniem wzięcia od razu nowego blistra, bez przerwy. Po zmianie stosowaliśmy właśnie caly czas prezerwatywy, ale na poczatku wyjazdu mozna powiedzieć, że dawaliśmy się ponieść chwili (ale partner nie kończył w środku). Stąd moje pytanie - czy takie prawie codzienne spożywanie alkoholu, czasem w nadmiernych ilościach mogło osłabić działanie?
KOBIETA, 18 LAT 9 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

tabletki antykoncepcyjne są skuteczną metodą antykoncepcji, ale istnieją pewne czynniki, które mogą wpłynąć na ich działanie. W przypadku spożywania alkoholu w nadmiernych ilościach może wystąpić obniżenie skuteczności ich działania, jednakże opisana przez Panią sytuacja, gdzie tabletki były przyjmowane zgodnie z zaleceniami, nie powinna znacząco wpłynąć na ich poprawną aktywność.

Ogólnie rzecz biorąc, jeżeli ma Pani wątpliwości dotyczące tego, czy jest Pani w ciąży, zalecamy wykonanie testu ciążowego co najmniej 2 tygodnie po ryzykownym stosunku.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne-a-alkohol

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.