Czy szczepionka na gruźlicę wystarczy na całe życie?

witam, mam pytanie otóż w szkole podstawowej byłam szczepiona na grużlice , miałam kontakt z osoba chorą na gruzlice , czy ta szcepionka w szkole wystarczy raz na cale zycie czy trzeba ją powtórzyc ?

Dariusz Osiak Internista, Warszawa

Szczepienia na gruźlicę (ze względu na odmienny charakter biologiczny) nie działają tak jak inne szczepienia (np. ospa, różyczka, świnka itp) i poza szczególnymi przypadkami (gruźlica prosówkowa, grużlicze zapalenie opon mózgowo - rdzeniowych u noworodków) nie zabezpieczają przed zachorowaniem na gruźlicę.
Dlatego też:
- nie prowadzi się "doszczepiania"
- w niektórych krajach nie szczepi się przeciwko gruźlicy .
W przypadku kontaktu z chorym na gruźlicę należy zgłosić się do poradni chorób płuc gdzie osoba z kontaktu zostanie objęta obserwacją. Dalsze postępowanie z taka osobą zależy od tego jak długi był kontakt z chorym i czy chora osoba prątkowała.