Czy tabletka zaczęła już działać?

Witam. W niedzielę współżyłam z mężem z zabezpieczeniem. Dodam, że jestem prawie 3 miesiące po porodzie i po przedostatnim stosunku lekko plamiłam, ale nie był to okres. W poniedziałek po stosunku plamienie zaczęło się z samego rana, o 22.30 wzięłam tabletkę antykoncepcyjną, ponieważ plamienie nie ustało. We wtorek dostałam okres i wzięłam kolejną tabletkę o 8.30. Czy tabletka zaczęła już działać? Jeśli nie to co powinnam zrobić?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

nie wspomina Pani o tym, czy dopiero zaczęła Pani stosować doustną antykoncepcję hormonalną czy też była to kolejna tabletka z blistra.

Plamienia po stosunku mogą mieć związek z uszkodzeniem mechanicznym, suchością pochwy bądź wynikać z infekcji. Jeśli dopiero rozpoczęła Pani przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych to plamienia w środku cyklu mogą być skutkiem ubocznym ich przyjmowania.

Jeśli chodzi o działanie tabletek antykoncepcyjnych, to stosowane od pierwszego dnia miesiączki działają od samego początku. Jeśli z różnych powodów kobieta rozpoczyna tę formę antykoncepcji później niż pierwszego dnia miesiączki to konieczne jest dodatkowe zabezpieczanie.

Podobne pytania znajdują się poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/od-kiedy-dzialaja-tabletki-antykoncepcyjne,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/tabletki-antykoncepcyjne-od-kiedy-dzialaja.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.