Czy tabletki antykoncepcyjne mogą mieć wpływ na problemy z zajściem w ciążę?

Witam, mam 26 lat i przez 4 lata brałam tabletki antykoncepcyjne (były to kolejno: D***, C*** i na końcu N***). Ostatnią tabletkę wzięłam pod koniec listopada 2009 r. Od końca kwietnia 2010 r. staramy się z mężem o dziecko, jak na razie bez rezultatu. Najkrótszy cykl wynosił 25 dni, a najdłuższy 30 dni. Martwi mnie fakt, że mimo regularnego współżycia nadal nie zachodzę w ciążę. Czy przyczyną mogą być wcześniej przyjmowane tabletki hormonalne? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Nigdy nie udowodniono negatywnego wpływu antykoncepcji hormonalnej na późniejsze problemy z zajściem w ciążę. Jest to antykoncepcja całkowicie odwracalna. W niektórych sytuacjach stosuje się ją również w celu pobudzania płodności u par, które mają  problem z poczęciem dziecka. Pani problemy nie są związane z wcześniej stosowanymi metodami zapobiegania ciąży.