.Czy taka różnica rzeczywiście jest możliwa?

Dzień dobry. W grudniu 2021 miałem robione echo serca, wymiar opuszki aorty był 31mm. W lutym 2023 wykonywałem ponowne echo, wymiar opuszki wyniósł 37mm, a w drugim pomiarze 35mm. Lekarz powiedział, że różnica może wynikać z innego aparatu (oba badania na różnych aparatach, w innych przychodniach u innych lekarzy) i zalecił kontrolę za rok. Czy taka różnica rzeczywiście jest możliwa? Czy opuszka aorty może naturalnie zmieniać swoje wymiary w czasie (np. być szersza z powodu ćwiczeń fizycznych albo niedawnego przeziębienia)? Jeden z moich dziadków zmarł młodo na tętniaka, nie chciałbym tego zaniedbać.

Badanie echokardiograficzne jest "subiektywne"- wynik zależy od umiejętności wykonującego i aparatu. Jeżeli w ciągu 2 lat opuszka powiększyła się o 4-6 mm powinien Pan wykonać angio-TK klatki piersiowej (bramkowane) i uzyskać dokładny wymiar.