Czy taki kolor kału w 8 tygodniu ciąży to coś poważnego?

Witam. Jestem w 8 tygodniu ciąży. Niepokoi mnie kolor mojego kału. Jest bardzo ciemny prawie czarny. Dodatkowo pobolewa mnie jakby żołądek ciężko stwierdzić. (Góra brzucha). Czy to może oznaczać coś groźnego?

Witaminy w ciąży

Redakcja abcZdrowie

Witam, czarny kolor stolca plus bóle nadbrzusza mogą świadczyć np. o chorobie wrzodowej, żylakach przełyku lub chorobie hemoroidalnej. W naszym artykule znajdzie Pani szczegółową analizę możliwych chorób układu trawiennego powodujących takie dolegliwości: https://portal.abczdrowie.pl/krwawienie-z-przewodu-pokarmowego. Wówczas kolor kału jest wynikiem krwawienia z przewodu pokarmowego – mówimy wtedy o tzw. stolcu smolistym. Podejrzewając taki stan rzeczy, lekarz może zlecić badanie kału na tzw. krew utajoną i ewentualnie morfologię krwi. Są sytuacje, kiedy czarny kolor kału jest dopuszczalny – jako efekt spożycia np. buraków lub czarnych jagód czy w przypadku zażywania preparatów z żelazem (niekoniecznie musi to być farmaceutyk stosowany w leczeniu anemii, a na przykład suplement diety dla ciężarnych zawierający kompleks witamin i minerałów, w tym właśnie żelazo), a także węgla lekarskiego. Więcej o kolorze kału i o tym, kiedy powinien budzić uzasadniony niepokój w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/czarny-kal-kolor-kalu-stolec-smolisty-inne-kolory. Zatem sugeruję niezwłoczny kontakt z internistą – on zleci dalszą diagnostykę i zadecyduje o leczeniu, jeżeli zaistnieje taka konieczność, zwłaszcza że poza niepokojącym stolcem odczuwa Pani ból nadbrzusza. Z uwagi na Pani stan, to jest ciążę, nie powinna Pani odwlekać decyzji o wizycie u lekarza. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.