Czy takie objawy są jakimś powodem do niepokoju?

Witam, Mam 26 lat i od jakiś 6 lat odeszła mi nagle ochota na słodycze. Wcześniej w każdym formie mogłem i lubiłem jeść słodycze, lecz teraz nie jem wcale lub odrobinę. Nigdy nie mam myśli, że zjadłbym na przykład czekoladę, bo do słodkości czuję niemal wstręt. Drugą i poważniejszą sprawą jest, że prawie w ogóle nie pije napojów czy wody. W upały piję z trochę, a nie są to jakieś duże ilości, ale w dniach zimnych jak teraz nie czuję potrzeby picia i oprócz jednej kawy i czasami herbaty mogę cały dzień i tak zazwyczaj jest- nic nie pić. Czasami niemal zmuszałem się, aby więcej pić, ale zazwyczaj soki czy napoje po jednej szklance wyrzucam po paru dniach(są w sumie dla mnie za słodkie), ale też i wodę nie bardzo chętnie piję.

Witam serdecznie,

co do pierwszego Pana problemu odnośnie słodyczy to wcale bym się nie martwiła a wręcz przeciwnie - słodycze to nic zdrowego i im mniej ich spożywamy tym lepiej :)
Słodycze strasznie uzależniają, cukier to nałóg i najwyraźniej udało się Pani z tego nałogu wyjść. Organizm odzwyczaił się od cukru i już go w takich ilościach nie potrzebuje. Niestety w prawie każdym produkcie jest cukier pod rożną nazwą wiec na pewno dostarcza go Pan na co dzień. Dodatkowy cukier ze słodyczy jest zbędny. Nie ma powodu do niepokoju.
Jeżeli chodzi o picie wody to tu popełnia Pan błąd. Wodę musi Pan pić. Czasami czujemy sie osłabieni, boli nas głowa i to juz są skutki odwodnienia do czego nie możemy dopuszczać. Kawą czy herbata nawodni się Pan tylko w 10%. Niezbędna jest czysta woda a nie owocowe słodkie soki.
Zalecam picie dużej ilości czystej wody ok 1,5-2l/dzień. Jest to bardzo ważne, aby odpowiednio nawodnić organizm. Pewne ilości płynów organizm wytwarza sam z trawienia produktów spożywczych, jednak te ilości są zbyt małe i organizm płynów domaga się od nas. Jeżeli pijemy zbyt mało to organizm zaczyna robić zapasy, rezerwę i wodę zatrzymuje. Tak najprościej to wytłumaczyć. Zatrzymane płyny metaboliczne powodują, że puchniemy, czujemy obrzęki nóg, rąk czy twarzy.

W razie dodatkowych pytań lub zainteresowania prawidłowo dobraną dietą zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk