Czy takie wyniki TSH u 28-latki są prawidłowe?

Witam , mam 28 lat , zrobiłam się nerwowa wybuchowa ( czasem wpadam w szał ) wyzywam się za wszystko na rodzinę , ( byłam leczona na depresję )( nie mogę zajść w ciążę ) lecz nic nie pomogło , zbadałam TSH t 3 i t 4 wyniki to TSH(3,036 zakres referencyjny 0.350-4,940) Ft3 (3,92 zakres referencyjny 2,89-4,88) Ft4(0.78 zakres referencyjny 0.70-1,48) czy moje wyniki są dobre ? Martwię się . Proszę o pomoc . Czy muszę się zgłosić do lekarza

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Dziękuję Pani za to pytanie. Z pewnością jest Pani bardzo ciężko, ale najważniejsze, że szuka Pani dla siebie pomocy.

Zacznę od Pani kondycji psychicznej. Pisze Pani bardzo ogólnie, że była leczona na depresję, bezskutecznie. Co spowodowało, że zaprzestała Pani (jak rozumiem) leczenia? Jeśli przepisywane leki nie przynosiły poprawy, to czy proponowano Pani modyfikację leczenia (zwiększenie dawki, zmiana preparatu, włączenie dodatkowych leków)? Jeśli nie, to należy skonsultować się z innym lekarzem. Po drugie, na skuteczność farmakoterapii w depresji ma wpływ bardzo wiele czynników, które zostały szczegółowo opisane w poniższym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/niepowodzenia-leczenia-farmakologicznego-depresji. Co więcej, same leki to najczęściej za mało, żeby mogła nastąpić trwała poprawa – do tego potrzebna jest także psychoterapia. Chcę Panią gorąco zachęcić do kontynuacji leczenia depresji, gdyż Pani obecny stan psychiczny (nerwowość, wybuchowość) świadczy o tym, że nadal potrzebuje Pani pomocy w tym zakresie.

Jeśli chodzi o Pani wyniki badań hormonów tarczycy, to są one jeszcze w normie, chociaż w kierunku niedoczynności (świadczy o tym poziom fT4 blisko dolnej granicy normy). Wynik TSH może być wysoki w przypadku kobiety starającej się o dziecko. Warto poszerzyć diagnostykę tarczycy w kierunku autoimmunologicznego zapalenia, czyli tzw. choroby Hashimoto. W tym celu należy zbadać krew na obecność przeciwciał antytarczycowych. Z tymi wynikami powinna się Pani udać do lekarza endokrynologa, a w celu dalszej diagnostyki problemów z zajściem w ciążę – do ginekologa.

W czasie oczekiwania na poczęcie jeszcze raz zachęcam, żeby najpierw zaopiekowała się Pani sobą – zadbała o swoje ciało i emocje, bo gdy maluszek się urodzi, z pewnością będzie Pani potrzebowała dużo siły. Pomocna dla Pani może być suplementacja, m.in. magnezem, witaminą D3, witaminami z grupy B.

Więcej na powyższe tematy znajdzie Pani np. w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/choroba-hashimoto

https://portal.abczdrowie.pl/depresja

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jaka-dieta-w-nerwicy-lekowej

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę jak najszybszej poprawy samopoczucia!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.