Czy takie zachowanie dziecka może wpłynąć na wynik badania?

Dzień dobry, Kilka dni temu zrobiłem 1.5 rocznemu dziecku (chlopiec) badanie krwi. Dziecko nie cierpi na żadne przewlekłe choroby ani nie przejmuje żadnych lekow na stałe. Zaniepokoił mnie wynik AST- 57 U/I który wydaje się być powyżej normy (ALT wyniosło 18 U/I). Kilka tygodni temu wynik był podobny. Czy fakt że dziecko jest w szale i mocno się szarpie podczas pobrania krwi może zakrzywiać ten wynik?
MĘŻCZYZNA, 33 LAT 2 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Rozumiem Pana zaniepokojenie wynikami AST u Pana małego synka w sytuacji gdy poziom tego enzymu jest wyższy od normy. AST, czyli aspartatotransaminaza, to enzym występujący w wielu tkankach, a jego podwyższony poziom może być związany z różnymi aspektami zdrowia: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-ast.

Odpowiadając na Pana pytanie, silny stres dziecka podczas pobierania krwi może nieznacznie wpłynąć na niektóre parametry wynikowe krwi, jednak jest mało prawdopodobne, aby miały one istotny wpływ na poziom AST. Raczej nie zakrzywia to znacząco wyniku, choć warto to uwzględnić jako czynnik dodatkowy.

Podwyższone AST u małego dziecka może wynikać z różnorodnych przyczyn, jak uszkodzenie wątroby przez infekcje, zatrucia, leki lub choroby metaboliczne, uszkodzenia mięśni związane z urazami, aktywnością fizyczną lub chorobami mięśniowymi, a także problemy z sercem lub choroby ogólnoustrojowe (w tym autoimmunologiczne czy zakaźne). Ważne jest przeprowadzenie szczegółowych badań diagnostycznych w celu dokładnego określenia przyczyny podwyższonych wartości AST, co zwykle niestety (niestety ze względu na fakt, że chłopiec boi się iniekcji) obejmuje dodatkowe badania krwi, badania obrazowe oraz specyficzne testy dotyczące funkcjonowania wątroby i mięśni.

Ponieważ AST było podwyższone także w poprzednim badaniu, sugeruję konsultację z pediatrą, który zleci dodatkową diagnostykę.

Pozdrawiam serdecznie i mam nadzieję, że diagnostyka wykaże błahą przyczynę dotychczasowych wyników badań.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.