Czy te stosunki mogą zakończyć się ciążą?

Dzień dobry, od roku stosuje tabletki Slinda. W 22 dniu odbyłam stosunek bez zabezpieczenia ale bez finału w środku. W trzy dni później zaczęłam tak jak należy tabletki placebo i również tego dnia na chwilę był stosunek bez prezerwatywy później już z nią. Następnego dnia zaczęłam(czyli drugiego dnia tabletek placebo) zaczęłam przyjmować antybiotyk proxacin 500 dwa razy dziennie. Czy te stosunki mogą zakończyć się ciąża jeśli były niezabezpieczone dodatkowo?
KOBIETA, 25 LAT około miesiąca temu

Dzień dobry,

W ulotce leku wydanej przez producenta, nie znalazłam informacji na temat interakcji z lekami antykoncepcyjnymi.

Dla zachowania pełnego bezpieczeństwa należy przyjąć, że każdy przyjmowany antybiotyk osłabia działanie doustnej antykoncepcji hormonalnej. Z tego powodu w czasie antybiotykoterapii oraz 7 dni po jej zakończeniu należy stosować dodatkowe metody antykoncepcji.

Ważne jest aby zachować odstęp między przyjmowanym antybiotykiem,a tabletkami antykoncepcyjnymi(minimum 4 godziny). Jeśli zauważy Pani u siebie biegunkę lub wymioty spowodowane przyjmowaniem antybiotyku,to proszę postępować zgodnie z zaleceniami producenta leku antykoncepcyjnego.

Odpowiedzi innych specjalistów:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zasady-postepowania-przy-stosowaniu-antykoncepcji-hormonalnej-i-antybiotyku

Opisana sytuacja przez Panią, nie powinna zakończyć się ciąża.

Jeśli będzie miała Pani więcej pytań,to zapraszam na mojego Instagrama:

https://www.instagram.com/abczdrowie_polozna?igsh=eHIxOHNjOGc3aGd3

Pozdrawiam

Położna

Martyna Dudzińska