Czy ten lek przeciwdepresyjny może obniżać działanie antykoncepcji?

Witam. Biorę lek przeciwdepresyjny Agomelatine Adamed, dodatkowo biorę środki antykoncepcyjne Sylvie 20. Czy w takom przypadku Agomelatine obniża działanie antykoncepcji? Dodam, że antykoncepcję biorę około godziny 22, a Agomelatine zaraz przed snem, czyli koło północy. Pozdrawiam.

Redakcja abcZdrowie

Witam, nie, lek antydepresyjny Agomelatine nie wpływa negatywnie, to jest nie obniża antykoncepcji hormonalnej, ale jak informuje producent antydepresantu – może zwiększać biodostępność (dostępność biologiczną) tabletek antykoncepcyjnych. Oznacza to zwiększoną oraz szybszą przyswajalność substancji aktywnych leku, to jest hormonów. Jeśli jest Pani zainteresowana, zachęcam do zapoznania się z artykułem dotyczącym związku pomiędzy antykoncepcją hormonalną a depresją: https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne-a-depresja. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.