Czy ten wynik wymazu z pochwy powinien mnie niepokoić?

Dzień dobry, otrzymałam wynik wymazu z pochwy : wyhodowano Lactobacillus species - wzrost liczny ( ) . Czy mam się czym martwić?
KOBIETA, 19 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

nie ma powodu do niepokoju. Lactobacillus jest rodzajem bakterii kwasu mlekowego, które występują naturalnie w pochwie i odgrywają ważną rolę w utrzymaniu zdrowej mikroflory.Utrzymują odpowiedni poziom pH.

Liczny wzrost Lactobacillus species oznacza po prostu, że te dobre bakterie są obecne w dużej ilości, co jest korzystne dla zdrowia układu rozrodczego.

Jeśli nie ma Pani żadnych niepokojących objawów, takich jak pieczenie, swędzenie, nieprzyjemny zapach lub ciemną wydzielinę, to wynik jest normalny i nie należy się martwić. Niemniej jednak, jeśli występują u Pani jakiekolwiek pytania lub wątpliwości, zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub ginekologiem, którzy mogą dokładniej ocenić wynik i odpowiedzieć na pytania.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam w linku poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/lactobacillus-gatunki-wystepowanie-i-dzialanie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.