Czy terapeuta ma obowiązek wezwać karetkę z powodu myśli samobójczych pacjenta?

Czy zgłoszenie terapeucie tendencji samobójczych, planu tego jak zrobić sobie krzywdę może skutkować wezwaniem karetki?

Witam,
w przypadku zaburzeń suicydalnych; myśli i tendencji samobójczych, jest to bezpośrednie zagrożenie życia, psychoterapeuta w sytuacji, kiedy w poradni nie ma lekarza psychiatry jest zobligowany do wezwania pomocy doraźnej lub kogoś z rodziny, kto mógłby pacjentowi towarzyszyć, w drodze do lekarza psychiatry, który zdecyduje o formie leczenia.
Pozdrawiam serdecznie