Czy to jest anemia? Mało ważę, nie mam apetytu i jestem ciągle zmęczona

Witam! Nie mam od ponad 3 miesięcy okresu. Mam 18 lat, ważę 46 kg przy wzroście 164 cm. W ostatnich dwóch tygodniach miałam dwa razy nagłą potliwość, następnie głuchość w uszach i mroczki przed oczami, ale nie zemdlałam. Cały czas jestem zmęczona i ciągle boli mnie głowa, boję się iść do lekarza. Jem góra 3 posiłki dziennie, bo więcej nie "wcisnę" w siebie. Jestem blada i strasznie rozdwajają mi się paznokcie, są strasznie miękkie i podwójne. Pomocy! Czy może to być anemia? Proszę o pomoc! Dominika
18 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie.

Na podstawie, krótkiego opisu dolegliwości nie jest możliwa precyzyjna identyfikacja Pani problemu.

Bardzo niska masa ciała (wskaźnik BMI 17,1) i zanik miesiączki może świadczyć o zaburzeniu odżywiania  - anoreksji (jeżeli spadek wagi został wywołany przez ochudzanie i gdy występuje lęk przed przytyciem).

Należy brać pod uwagę również zaburzenia hormonalne oraz nieprawidłowe nawyki żywieniowe.

Anemia pojawia się wtórnie do tych zaburzeń i jest wynikiem głębokich niedoborów dietetycznych. Zalecana byłaby wizyta  u lekarza pierwszego kontaktu, który na postawie  wywiadu i badania zaplanuje właściwą diagnostykę i  konsultacje specjalistyczne.