Czy to mogą być objawy depresyjne u męża?

Witam serdecznie. Mój mąż kilka lat temu miał depresję, później objawy kilka lat się nie nasilaly. W tym momencie nie pracuje, jestem w ciąży z drugim dzieckiem, wydaje mi się, że wpływa to na Niego bardzo stresująco, ma dziwne objawy w postaci tikow nerwowych, mlaskania, chrzakania i silnych oddechow, ma przyspieszona i niewyrazna mowę, wygląda na pobudzonego i te objawy utrzymuja się kilka dni a potem mija. Mam pytanie czy to mogą być objawy depresyjne, bo bardzo mnie to stresuje, a mówiąc mu o psychiatrze od razu się denerwuje i dochodzi do kłótni. Chciałem tylko zapytać o czym te objawy mogą świadczyć, czy takie zachowania mogą byc od stanów lekowych, nerwicowych?

Witam serdecznie, objawy o których Pani pisze mogą świadczyć o wielu sprawach - zaburzeniach nerwicowych czy lękowych również. Ale także o zaburzeniach neurologicznych, bądź o zażywaniu leków lub substancji psychoaktywnych. Trudno w ten sposób coś bliżej podpowiedzieć. Jeżeli mąż reaguje nerwowo na wizytę u psychiatry, umówcie się na wizytę u lekarza pierwszego kontaktu, aby zlecił podstawowe badania i być może dał skierowanie do neurologa. Małymi krokami,wykluczając kolejne możliwe choroby, Pani się uspokoi, a mąż przekona, czy powinien zainteresować się swoim zdrowiem. Życzę powodzenia.