Czy to może być borelioza?

Witam! Wczoraj byłam na łące, dziś rano zauważyłam na nodze zaczerwienienie w kształcie nierównego okręgu (pośrodku jest lekkie czerwone "wznienienie", dalej jest bledsze i na około taki niewyraźny czerwony okrąg, trochę swędzi. Boje się, że to może być ukąszenie przez kleszcza. Czy jeśli nie widać kleszcza to i tak może to oznaczać, że on tam jest, lub odpadł zaraz po ukąszeniu? W internecie czytam, że rumień pojawia się około 3 dni po ukąszeniu, czy może pojawić się na drugi dzień?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Izabela Brym

Witam.

Opisany przez Panią rumień jest niespecyficznym odczynem na ukąszenie owada (najprawdopodobniej komara). Nawet jeśli był to kleszcz to szybko odpadł, a to zapobiega przeniesieniu boreliozy (zakażenie następuje po co najmniej 12 godzinach bytowania).
Jeśli się Pani niepokoi proponuję obserwować miejsce ukąszenia przez miesiąc. Jeśli rumień przekroczy średnicę 5 cm powinna Pani skontaktować się z lekarzem celem rozpoczęcia terapii antybiotykiem.