Czy to normalne, że pomimo regularnego stosowania pończoch uciskowych stan żylaków cały czas się pogarsza?

Dzień dobry. Proszę o informację czy to normalne, że pomimo regularnego stosowania pończoch uciskowych stan żylaków cały czas się pogarsza? Jestem obecnie w 26 tygodniu ciąży, od 20 tygodnia noszę pończochy uciskowe 2 stopnia kompresji. Miałam wykonane USG Doppler, które wykazało niewydolność żyły odpiszczelowej w obu nogach. Dodatkowo pod lewym kolanem, w zgięciu, od strony wewnętrznej miałam widoczne, lekko wypukłe żylaki. Obecnie po 6 tygodniach noszenia pończoch stan żylaków jest dużo gorszy. Chwilę po zdjęciu pończoch pod lewym kolanem, a także dodatkowo wzdłuż wewnętrznej strony łydki tworzą mi się wielkie, kręte i dużo bardziej wypukłe żylaki niż to było jeszcze 6 tygodni temu. Czy powodem tego może być złe dobranie pończoch? Zbyt mocny lub zbyt słaby ucisk? I czy ewentualnie można nosić pończochy cały czas, bez zdejmowania na noc, jeśli w nocy kilka razy trzeba wstawać np. do dziecka lub do toalety?

Lek. Jan Bujok Chirurgia

Witam
Niestety wiele pacjentek w gabinecie flebologicznym zauważa, że początek problemów z żylakami miało miejsce podczas ciąży. Ciąża sprzyja patologicznemu, nadmiernemu rozciągnięciu naczyń żylnych. Z jednej strony organizm kobiety przegotowując się do porodu zwiększa podatność tkanek na rozciąganie (dużą rolę w tym zjawisku odgrywają zmiany hormonalne zachodzące w ciele kobiety, szczególnie progesteron), z drugiej strony rozwijające się w ciele kobiety dziecko, a wraz z nim powiększająca się macica uciskając naczynia żylne jamy brzusznej i miednicy zwiększając ciśnienie krwi panujące w świetle naczyń krwionośnych w obrębie kończyn dolnych. W efekcie dochodzi do powiększenia, rozciągnięcia i żylakowatej deformacji naczyń żylnych w obrębie układu powierzchownego zlokalizowanych na kończynach dolnych. Jest to stan przejściowy i najczęściej po rozwiązaniu ciąży zmiany zachodzące w ciele kobiety samoistnie ustępują, większość tkanek dość skutecznie się obkurcza i ulega przebudowie, choć najczęściej ciało kobiety nie odzyskuje idealnych kształtów sprzed ciąży - może to również dotyczyć omawianych żylaków kończyn dolnych. Jedynym postępowaniem w trakcie trwania ciąży jest kompresoterapia w postaci np. pończoch. Wyroby uciskowe, zależnie od producenta mogą ulec rozciągnięciu nawet o 20% w stosunku do wymiarów wyjściowych, dlatego opisywane przez Panią objawy mogą mieć takie tło. Inną przyczyną może być niewłaściwe dobranie pończoch - obwody kończyn powinny być zmierzone bezpośrednio po przebudzeniu, zanim narośnie obrzęk i na tej podstawie należy dobierać rozmiar. Pończochy można zakładać również w okresie snu - o ile nie dają nieprzyjemnych dolegliwości, Pani organizm na pewno zasygnalizuje, jeżeli podczas snu pończochy będą wywierały zbyt duży ucisk np. w obrębie zgjęć.
Z wyrazami szacunku
Jan Bujok Chirurg, flebolog, proktolog
Kriocentrum, ul. Wyszyńskiego 103 05-420 Józefów Tel: +48 22 779 28 21; +48 22 423 01 87; +48 504 171 106
Una Medica ul. Żelazna 69a Warszawa tel: +48 668 88 00 42